Korzystając z usług hoteli, resortów, obiektów noclegowych czy innych ośrodków wypoczynkowych goście oczekują nie tylko bogatej oferty usługowej dostosowanej do potrzeb i komfortowych warunków, ale również profesjonalnej obsługi.

5 cech dobrej obsługi w hotelach, resortach i innych obiektach noclegowych

  1. Uprzejmość i życzliwość w stosunku do gości. Nie ma lepszego sposobu na poprawę samopoczucia niż uśmiech drugiego człowieka. Życzliwość, otwartość i uprzejmość obsługi hotelowej są nie mniej ważne niż wysoki standard wyposażenia, eleganckie pokoje, basen czy jacuzzi. Jest to czynnik, który ma bezpośredni wpływ na zadowolenie gości, a więc wpływa na wizerunek oraz renomę danego obiektu, bez względu czy jest to hotel, obiekt wypoczynkowy czy luksusowe SPA.
  2. Profesjonalna, sprawna i kompleksowa obsługa. Obsługa hotelowa odpowiada za wiele istotnych kwestii związanych z pobytem, takich jak np. rejestracja gości, obsługa pokoi, rozwiązywanie problemów związanych z zakwaterowaniem itd. Wszystkie te działania powinny być wykonywane możliwie jak najszybciej, a jednocześnie z zachowaniem wysokiego poziomu profesjonalizmu. Warto więc zabiegać o to, aby pracownicy na tym stanowisku wyróżniali się odpowiedniki kompetencjami i doświadczeniem.
  3. Dyskrecja i wysoka kultura osobista. Obsługa hotelowa w każdych okolicznościach powinna zachowywać wysoką kulturę osobistą, a jednocześnie dyskrecję. Nie ma znaczenia, jaka jest przyczyna pobytu w obiekcie, jaki standard pokoju wybiera i z jakich usług korzysta — pracownicy w przypadku każdego gościa powinni zachowywać się profesjonalnie i dyskretnie.
  4. Niezauważalna obecność. To jedna z cech, która wyróżnia doświadczonych pracowników obsługi, którzy doskonale znają się na swoim fachu. Prawdziwą sztuką w tym zawodzie jest takie wykonywanie swoich obowiązków, aby goście tego nie zauważali, ale jednocześnie wiedzieli, gdzie mogą się zgłosić w przypadku ewentualnych problemów bądź pytań.
  5. Umiejętność pomocy w przypadku różnych problemów. Obsługa hotelowa powinna być w stanie zapewnić gościom pomoc nie tylko w przypadku problemów bezpośrednio związanych z obiektem, ale i w kwestiach z nim niezwiązanych. Im szerszy zakres wsparcia zostanie zapewniony, tym większe zadowolenie gości.