Nadmorska kuchnia słynie z wielu potraw, które są w stanie zadowolić podniebienia nawet najwybitniejszych smakoszy. Mnóstwo gatunków ryb morskich i słodkowodnych pod różnymi postaciami, grzyby, kasza, ziemniaki, gęsina i suszone owoce to tylko niektóre składniki tradycyjnych dań serwowanych nad morzem. Jednym z wybitnych miejsc na kulinarnej mapie Polski jest województwo zachodniopomorskie. Co i gdzie warto tam zjeść?

Z czego słynie kuchnia nadmorska?

Tradycyjna kuchnia nadmorska nie zalicza się do szczególnie wyrafinowanych. Śledząc historię Polski na przestrzeni wieków możemy dowiedzieć się, że Pomorze nie należało do najbogatszych rejonów. Dlatego też lokalne potrawy bazują na dobrach natury z pobliskich pól uprawnych, wód i lasów, a także na lokalnych, świeżych produktach. Mimo, iż sytuacja materialna mieszkańców nadmorskich obszarów jest zdecydowanie lepsza niż kiedyś, to nadal chętnie spożywa się te same tradycyjne potrawy lub ich nowoczesne wersje.
Prym na stołach wiedzie oczywiście ryba w różnych odsłonach. Królem wśród nadmorskich potraw jest zdecydowanie śledź z cebulką, kiszonym ogórkiem i ziemniakami w mundurkach. Niemalże wszędzie możemy się spotkać również z innymi gatunkami ryb jak: leszcze, flądry, liny, szczupaki, węgorze, karpie, łososie i dorsze zarówno w wersji smażonej oraz w zupach, pasztetach, sosach i marynatach. Oprócz ryb w nadmorskich potrawach królują ziemniaki pod różnymi postaciami (placki, kluski, nadzienia), inne bulwy, warzywa strączkowe, grzyby oraz mięso – głównie drób i gęsina w sosach z suszonych owoców lub aromatycznych leśnych malin, jeżyn i borówek.

Pomorze Zachodnie – gdzie dobrze zjeść?

Ten, kto był kiedyś nad polskim morzem zgodzi się zapewne ze stwierdzeniem, że nadmorski klimat wzmaga apetyt. Pozostaje tylko pytanie: gdzie go zaspokoić? Pomorze Zachodnie obfituje w smażalnie, tawerny, bary i restauracje, w których znajdziemy mnóstwo ryb i innych potraw przyrządzanych w tradycyjny sposób. Rybne menu obowiązuje zarówno w małych miasteczkach, nadmorskich resortach, kurortach, jak i restauracjach przy plaży. Należy jednak pamiętać, że tego typu miejsca często otwarte są jedynie w sezonie i w kilka miesięcy przewija się tam mnóstwo urlopowiczów. Właściciele wiedzą, że klientów nie będzie brakować, przez co zdarza się, że przedkładają ilość nad jakość i świeżość serwowanych potraw, aby pozbyć się całego towaru.
Z tego też powodu lepiej jadać w miejscach, które nie są sezonowe, lecz pracują nad zdobyciem pozytywnych opinii klientów przez cały rok. W tego typu restauracjach zawsze możemy liczyć na świeży, wartościowy posiłek z najwyższej jakości produktów. Oprócz smażalni i rybnych barów na Pomorzu Zachodnim znajdziemy wiele miejsc, gdzie kuchnia regionalna spotyka się z innymi kuchniami świata i oferuje ciekawe wersje tradycyjnych potraw z nowoczesnym twistem. Jednym z nich jest resort Laola, w którym przez cały rok możemy kosztować smakowicie przyrządzonych i wybitnie podanych dań zachwycających podniebienia nawet najbardziej wymagających klientów.